Prvním krokem při tvorbě postavy je výběr rasy, za kterou budete hrát. Každá z nich poskytuje malý rozdíl (+/- 3 body) v základních statech. Výběr rasy vám určí vaši hlavní frakci (Hordu nebo Allianci), startovací oblast a další průběh vašeho hraní.
Výběr povolání (class)
Výběr povolání je bezesporu to nejdůležitější rozhodnutí, které ve hře děláte. Narozdíl od rasy, kterou můžete za poplatek kdykoliv změnit, povolání je definitivní a neměnné. Povolání jsou velmi různorodá, ale každé z nich reprezentuje specifické role, ve kterých vyniká. Měli byste si vybrat takové povolání, které charakterizuje vás samotné. Pokud rádi pomáháte ostatním, ale nechcete se přímo účastnit boje, zvolte si roli healera. Pokud se považujete za bojovnika, který chce škodit co nejvíce, DPS (damage dealer) je pro vás ideální. A jestli chcete vzít roli ochránce a vůdce, tank vám bude vyhovovat nejvíc. Každé povolání má svou danou roli ve skupině, spousta je jich ale různorodá a může plnit víc než jednu z nich. Například Druid může být primárně řazen jako DPS kvůli velké damage, kterou udílí, ale nemusí to být jeho nutně nejsilnější stránka. Podle vaší bojové pozice dělíme povolání na melee (boj zblízka) nebo ranged (podpora/boj zdálky).
Pokud si nejste jistí, jakou roli ve skupině chcete ze začátku plnit, vyberte si jedno z hybridních povolání. Díky nim si můžete vyzkoušet už během levelování co vám nejvíce vyhovuje a podle toho se rozhodnout. Hybridní povolání jsou např. Paladin, Druid a Shaman. Paladini a druidové jsou skvělí v DPS, tankování i healingu, zatímco shamani jsou výborní healeři, DPS a v občasných případech můžou i chvilku tankovat.
Role ve skupině:
- TANK – tankova úloha je vzít na sebe veškerou damage. Tanci vstupují do boje jako první a zpravidla ho opouští jako poslední (pokud neumřou
). Musí soustavně udržovat nepřátelovu pozornost (threat), zatímco ostatní hráči se jej snaží co nejrychleji zabít. Povolání, které můžou plnit roli tanka jsou: Druid, Paladin, Warrior a Death Knight. Tanci jsou životně důležití členové skupiny, protože musí veškerou pozornost natáhnout na sebe a ujistit se, že ostatní hráči nejsou v ohrožení. Tanci disponují obrovským množstvím hp a vysokým zmírněním damage, takže ustojí útoky i od těch nejtěžších bossů. Ovšem na úkor nízké damage, kterou udílí. Každý, kdo chce hrát tanka, musí být velmi trpělivý, musí pohotově reagovat (v případě, že něco selže) musí být schopný vést ostatní hráče a musí se rychle učit z vlastních chyb. Pokud tank chybuje nebo zemře, je téměř vždy celá skupina odsouzena k záhubě. Noví tanci se ze začátku musí smířit se spoustou kritiky a musí se poučit, co dělají špatně. Jakmile se tímto těžkým obdobím prokousáte, stává se tankování velmi jednoduchým.
Tanci mají dva různé druhy souboje: AOE boje a Single Target boje. V případě AOE bojů musí tank používat AOE (plošné) schopnosti, které na něj natáhnou „threat“ od všech cílů najednou místo natahování jednoho po druhém. Single-target souboje vyžadují, aby tank soustředil svou pozornost na jeden cíl (obvykle boss). Na těchto typech soubojů se tank učí rozvíjet svoje schopnosti, protože tato technika je jednodušší na pochopení a osvojení.
Od tanků se většinou očekává, že skupinu povedou skrz dungeony a raidy, proto se často označují za group leadera. To znamená, že jako tank budete muset znát všechny instance a taktiky jednotlivých soubojů. Tankování je velice zodpovědná role ve skupině a vyvíjí na hráče spoustu tlaku. Pokud se ale přes tyto negativa přenesete, stanete se jedním z nejváženějších a nejrespektovanějších hráčů.
- HEALER – healerova práce je udržení všech hráčů naživu, tankem počínaje. Celkově 4 povolání můžou vykonávat roli medicimana – Druid, Paladin, Priest a Shaman. Všechna povolání dokážou přímo fantasticky healovat, ale jediný priest je k tomu přímo předurčený. Na rozdíl od ostatních, kteří k healu potřebují umístit svoje talenty do jedné, specifické větve, má priest healovací větve dvě, což mu umožňuje rozvíjet se dvěma směry.
Stejně jako tanker má i healer kouzla a ability různé síly, které je nutné správně a efektivně poskládat tak, aby bylo jejich použití co nejeefektivnější (tzv. spell rotation – termín, který používají všechny kouzlicí povolání).
Jako dobrý healer si musíte osvojit tyto tři základní požadavky:
- Udržet skupinu naživu – priorita číslo jedna. Vyžaduje vaši maximální pozornost, musíte sledovat celou skupinu – kdo pobírá jakou damage a rozumně používat svoje kouzla tak, abyste udrželi spoluhráče naživu po celou dobu boje.
- Minimalizování threatu – healer je nejzranitelnější článek skupiny, tzn že všechno se od něj musí držet co nejdál. Každé vaše healovací kouzlo ovšem threat zvyšuje, některé víc, některé míň, proto na toto musíte pamatovat při skládání vaší spell rotation.
- Hospodaření s manou – mana je pro healera všechno. Bez many nejde nic, takže umět s ní hospodařit je prostě nezbytné. Musíte se naučit, jaká kouzla jí spotřebovávají nejvíc a pokud možno si je šetřit až na opravdu správnou chvíli. S příchodem Cataclysmu je základním stavitelem healerovy many Spirit, v některých případech si ale sám nevystačí. Typický boj v raidu může trvat 5-10 minut, někdy i víc. Musíte být schopni healovat efektivně, neplýtvat manou a používat správně kouzla, které ji regenerují.
- DAMAGE DEALER (DPS) – nejpopulárnější role (a taky nejjednodušší). Úlohou DPS je jednodušše „zabít toho parchanta a prosím, co nejrychleji“. Všechna povolání můžou být DPS, pokud správně umístí talenty a použijí vhodnou výzbroj. V globálu nabízí tato role nejširší možnost hraní, od střílení, přes kouzlení až po boj zblízka. Každá DPS specializace má svoji typickou příchuť a styl, který je pro hráče atraktivní. Tato role je asi opravdu nejjednodušší, vaše hlavní starost je zabíjet, zabíjet a rychle zabíjet. Tank vám nepřítele zaměstná, zatímco vy ho složíte k zemi. Co vás na DPS bude bavit, je ta nekonečná kombinace různých kouzel a abilit. Vaše spell rotation nemusí být nikdy nudná, můžete si s ní hrát a experimentovat do sytosti.
Takže pokud máte jasno, jakou roli ve skupině chcete hrát, můžete už konečně přejít k vlastnímu povolání. Tady je stručný přehled:
- DRUID – je velmi všestranné povolání, může plnohodnotně vykonávat roli tanka, healera i DPS. Právě jeho všestrannost ho dělá velmi populárním a to hlavně pro nové hráče. Druid se mění do různých zvířecích podob a z nich pak čerpá svoji sílu. Například medvěd je tankovací forma, zatímco strom je healovací.
- HUNTER – je ranged DPS. Je závislý na svém zvířecím společníkovi (petovi), kterého si v průběhu levelování ochočí a vycvičí k boji. Zatímco pet drtí nepřítele zblízka, hunter ho zdálky zdolává střelbou z luku, pušky nebo kuše. Hunteři jsou velmi populární pro nové hráče hlavně díky petům a velké rozmanitosti. Na druhou stranu je právě rozmanitost řadí mezi nejtěžší povolání. Pomocí svých talentových stromů se můžete stát odborníkem na svoje mazlíčky (Beast mastery), ranged zabijákem (Marksmanship) a nebo ceněnným PvE i PvP parťákem díky nejsložitější talentové větvi (Survival). Zdrojem hunterovy energie jefocus.
- MAGE – je vyslovená mašina na zabíjení. Žádné jiné povolání nepřináší takový rozsah mocných kouzel. Díky svému oblečení je však mág velmi zranitelný, takže si nesmíte připustit protivníka příliš blízko k tělu, jinak nepřežijete. Mágovy velké přednosti jsou jejich AoE kouzla a crowd control ability. A jako třešnička na dortu je schopnost otevřít magické portály do všech hlavních měst, které využíváte nejenom vy, ale i ostatní parťáci ve skupině.
- PALADIN – je všestranně orientovaný, stejně jako druid (může být tank, healer i DPS) a najde si místo v každé skupině. Paladinové nemají skoro žádné ranged schopnosti, jsou to „bojovníci tváří v tvář“. Jejich velkou předností je rozsáhlá zásoba jak buffů tak i ochranných kouzel. Na počátku WoW byli paladinové pouze na straně Alliance, po příchodu Burning Crusade je ale přístupný i na straně Hordy.
- PRIEST – mocný healer, ale může být i smrtící DPS, při správné výzbroji. Priesti byli dlouho výhradními healery a přestože ostatní povolání prošla řadami vylepšení a změn healovacích abilit, priest si stále udržuje svou „top class“ pověst. Ale i ne-healovací hráči si u něj přijdou na své. Díky své shadow specializaci se můžete stát efektivním DPS a na vyšších levelech můžete svými kouzly vracet partě manu. A nesmíme zapomenout na buffy – je jich opravdu hodně.
- ROGUE – je nečestný hráč. Proč? Rogue se raději schová ve stínu a vyčkává na správnou příležitost zaútočit zezadu, než aby se zachoval jako hrdina a šel do boje zpříma a se vztyčenou hlavou. Klíčová schopnost je stealth – zneviditelnění. Roguny jsou melee útočníci, kteří disponují velkým množstvím debuffů, které jim pomáhají dostat boj na jejich stranu – ať už se jedná o stuny nebo jedy. Setkání s Rogunou není nikdy příjemné, zejména pokud za ní stojí zkušený hráč. Má ale i svou nevýhodu – díky kožené výzbroji je poměrně zranitelná a lehce odstranitelná.
- SHAMAN – vládce elementů, velmi různorodá postava, stejně jako druidi nebo paladinové. Jsou to velmi schopní healeři či melee nebo ranged DPS v závislosti na talentech a výzbroji. Na nižším lvl se můžou porvat i s pasivním tankováním. Shamani kouzlí různé druhy totemů, které jsou velkými pomocníky v mnoha směrech. Jsou účinné jen na velmi malou vzdálenost, ale celkem můžete vykouzlit čtyři najednou. Šamani bývali dostupní pouze Hordě, ale s příchodem Burning Crusade se stejně jako paladinové zpřístupnili i druhé straně.
- WARLOCK – je mistr démonických sil, temný čaroděj, mocný bojovník. Jako Warlock nebudete na svojí cestě nikdy sami, už od prvního levelu si můžete vykouzlit démonického pomocníka, který půjde vždy a všude s vámi. Nejsilnější zbraní Warlocka jsou jeho DoT (damage over time) schopnosti. V praxi to znamená, že si vyberete cíl, naházíte na něj všechny dotky co máte a utíkáte, dokud nepřítel nelehne. A co je nejlepší, vaše dotky jsou stále aktivní i po vaší smrti, takže i když podlehnete první, nic nemusí být ztraceno. Další předností locka jsou jeho magické kletby, které také dokáží protivníkovi pěkně znepříjemnit život. Můžete ho zpomalit, proklít, přinutit k útěku, prostě možností je spousta.
- WARRIOR – plní ve skupině roli tanka nebo melee DPS. Warrioři disponují velkou škálou obranných schopností a taky schopnostmi produkujícími threat, které z nich dělají efektivní tankery. Dá se říct, že tak jak jsou Priesti určeni k healovaní, stejně jsou Warrioři určeni k tankování. Mají však velký respekt i jako DPS. Warrioři jsou více než ostatní povolání závislí na svém vybavení. Na maximálním levelu s sebou obvykle nosívá dva různé sety brnění a nějaké ty zbraně navíc. Zdrojem jejich síly je Rage, který se generuje při souboji.
- DEATH KNIGHT – je to první a zatím jediné hrdinské povolání. Death Knight spatřil světlo Azerothu v datadisku Wrath Of The Lich King (zkráceně WOTLK). Pokud ho chcete hrát, musíte mít tento datadisk nainstalovaný a alespoň jedna z vašich postav musí být minimálně na 55. levelu, protože právě na tomto lvl DK začíná. Death Knight je melee útočník a může být buď DPS nebo tank. Nemá ve své výbavě štít, což dělá jeho tankovací schopnosti jedinečné, ale rozhodně by se neměly podceňovat.
Ujde to
(Dejw, 3. 11. 2019 23:13)